पहिलो मलेरिया खोप W.H.O द्वारा अनुमति

एक ‘ऐतिहासिक घटना’:

पहिलो मलेरिया खोपलाई W.H.Oद्वारा अनुमति दियो| मलेरियाले हरेक बर्ष लगभग ५,००,००० मानिसहरुको ज्यान लिन्छ, ती मध्ये आधा अफ्रिकाका बच्चाहरु हुन्। नयाँ खोप सही छैन, तर यसले ज्वार फेर्न मद्दत गर्दछ, विज्ञहरु भन्छन्।

विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले बुधवार मलेरिया बिरुद्ध एक मात्र अनुमोदित खोप अफ्रिकी बालबालिकालाई व्यापक रुपमा दिइनु पर्ने बताएको छ, जुन सम्भावित रूपले एक रोग को बिरुद्ध एक प्रमुख अग्रिम चिन्ह लगाउने हो जसले बार्षिक लाखौं मानिसहरुको ज्यान लिन्छ। डब्ल्यूएचओ को सिफारिश RTS, S -or Mosquirix को लागी हो – एक ब्रिटिश औषधि निर्माता GlaxoSmithKline (GSK.L) द्वारा बनाईएको खोप।

मलेरिया अफ्रिकामा COVID-19 भन्दा धेरै घातक छ। रोकथाम योग्य रोग संक्रमित लामखुट्टेको टोकाईबाट मानिसमा सर्ने परजीवीहरुको कारणले हुन्छ। लक्षणहरुमा ज्वरो, उल्टी र थकान सामेल छ। मलेरिया खोपको लागी डब्ल्यूएचओ को शीर्ष सल्लाहकार निकायहरु, मलेरिया नीति सल्लाहकार समूह र खोप मा विशेषज्ञहरु को रणनीतिक सल्लाहकार समूह द्वारा संयुक्त रुपमा जेनेभा मा सिफारिश को घोषणा गरिएको थियो। विज्ञहरुका अनुसार अब चुनौती विश्वको सबैभन्दा गरीब देशहरुमा खोप को उत्पादन र वितरण को लागी वित्त परिचालन गर्ने छ।

Nepali Nurse

Nepali Nurse,RN,BSN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *